Buradasınız: Ana sayfa - Genç Moda Takip - 40 Yaş Üzeri Fit Görünümün Sırları

40 Yaş Üzeri Fit Görünümün Sırları

40 Yaş Üzeri Fit Görünümün Sırları

40 tan sonra iyi görünmek ve kendinizi formda hissetmek istiyorsanız egzersiz alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Orta yaş göbeği, sıkı kaslarda aşırı duyarlılık, artan günlük stres gibi semptomlarla karşılaşıyorsanız egzersiz rutininizi geliştirme vakti gelmiş demektir. Uzman Özgür Güngör’den 40 yaş ve sonrası için tavsiyeler.

-1-Günlük işlerinizde Efor sağlayacak fırsatları değerlendirin. Hangi yaşta olursanız olun her şeyden önce günlük olarak vücudunuza girip çıkan kalori için genel bir hesap yapmanız ve hedef belirlemeniz gerekir. Metabolizma sadece egzersiz sırasında değil, günlük işleri yaparken de kalori harcar. Yaş ilerledikçe Metabolizma hızı da yavaşlayacağı için bu nokta, 40 yaşından sonra önemli olacaktır. Egzersiz haricinde efor sarfetmenizi sağlayacak küçük fırsatları değerlendirin Asansör yerine merdivenLERİ kullanın mesela.

-Ağırlık antremanının süresini ve seviyesini artırın. Kas, yaşı ilerleyen yetişkinlerin gerçek dostu. Vücudunuzdaki kas oranı arttıkça metabolizma hızınız da artıyor ve dinlenirken bile kalori yakabiliyorsunuz. Ağırlık egzersizi ayrıca kemik hacmini artırır, sakatlanmaları ve kemik erimesini önler. Spor salonunda alt ve üst vücut için ağırlık egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

-Kalori, kalp atışı, direnç seviyesini en doğru şekilde hesaplayan egzersiz cihazlarını tercih edin. Koşu, yürüyüş gibi egzersizlerin faydalı geçmesi için nabzın bir seviyede tutulması ve kontrollü şekilde artırılıp azaltılması gerekiyor. Nabzın doğru ölçümü, bir sorun esnasında cihazın size yardımcı olması, yaktığınız kaloriden uygulanan dirence kadar verileri en sağlıklı biçimde iletmesi için Life Fitness koşu bantlarından faydalanabilirsiniz. Bu akıllı makineler çalışma kesintiye uğradığında kendiliğinden durur, nabzın seviyesini dikkate alarak egzersizi hazırlar, antreman sonrası aldığınız yolu, yaktığınız kaloriyi gösterir.

-Uzun yaşamak istiyorsanız göbekteki yağı azaltın. Hormon sistemindeki değişimlerin de etkisiyle 40’lı yaşlar genellikle kendinizi daha kalın hissetmeye başladığınız dönemdir. Cardio’da daha fazla vakit geçirerek toplamda yaktığınız kaloriyi fazlalaştırmaya çalışın. Koşu bandında 10-20 dakika fazla durmak, akşam yürüyüşleri yapmak gibi fırsatları değerlendirin. Kalori yaktıkça programınıza karın egzersizleri ekleyebilirsiniz.

-Egzersiz sonrası ağrı hissetmemek için esnekliğinizi geliştirin. Her cardio egzersizinden sonra streching yapın. Kaslarınızı uzatarak hem sakatlanmaları önler hem de hareket kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Unutmayın, 30’lu yaşlarda hissetmediğiniz ağrılar 40’lı yaşlarda size bulabilir.

EĞRİSİ-DOĞRUSU

“Egzersizin zamanı geldi, en ağırından yapayım, en kısa sürede forma gireyim”.

En sık yapılan hata. Egzersizi doğru yapmadıkça vücut gereksiz yorulur, sakatlanma riski artar, hareketlerin faydası da beklenenin çok altında olur. Egzersiz 40 yaşından itibaren daha risklidir çünkü kaslar nisbeten güçsüz, direnç zayıftır. Kalp gereksiz zorlanmış olur. Herhangi bir sakatlanmada vücut, kendini daha geç onarır. Yıllarca yerinden kalkmayıp bir anda ağır egzersiz uygulamaya başlayan kişi, fayda yerine zarar görür. En iyisi, fitness salonlarında eğitmenlerin yönlendirmelerine uygun şekilde egzersize başlamak. Açık havada yürüyüş, her yaşta ve egzersiz geçmişi olsun olmasın, yapılabilir. Evde egzersiz yapacakların ise cihaz seçiminde çok dikkatli olması gerek. Uygun fiyatlı diye gürültülü çalışan, garanti kapsamı dar, servis ağı güçsüz markalardan alınan cihazlar, kısa süre sonra elbise askısına dönüşüp bir de yer problemi doğurur.

“Şekilli karın kasları için günde en az 100 mekik çekilmeli”

15’den fazla mekik çekmeniz size daha hacimli ve şekilli karın kası vermez, sadece dayanıklılığınızı artırır. Daha şekilli karın kası için maksimum 15 tekrarda kalın ama kaslara daha fazla güç uygulayabilecek egzersizler seçin.

“Göbek oluşumuna engel olmanın yolu her türlü yağdan kaçınmak”

Zeytinyağı, zeytin, avokado ve bitter çikolata gibi besinler, içerdikleri doymamış yağ asitleri nedeniyle sanıldığının aksine göbek eritmede yardımcı rol oynarlar. Günlük beslenmenize bu küçük lezzetleri azar azar olmak koşuluyla ekleyebilirsiniz.

“Ne kadar efor sarf edersem o kadar yağ yakarım”

Genellikle kilo vermek, yani yağ yakımı sağlamak isteyen kullanıcıların düştüğü hata. Tam tersine gereğinden fazla efor sarf edildiğinde vücut savunmaya geçerek yağ yakmayı bırakır, karbonhidrat yakmaya başlar. Bu, çok daha fazla efor ve daha az kilo kaybı anlamına gelir.

“Bench Press’te 120 kilo kaldırmayı başardım”

Ne kadar ağırlık kaldırdığınız değil, hareketi nasıl yaptığınız önemlidir. Yüksek ağırlıkta zorlandığı için kişinin kas izolasyonu ve hareket yönünü doğru yapamadığını, aynı egzersizi 50 kilo ile doğru yaptığında daha verimli sonuç aldığını görürüz. Çünkü ağırlık egzersizi yapmak; ağırlığı hareket ettirmek değil, hareketi doğru yaparak istenilen kas grubuna istenilen gücün binmesini sağlamaktır

“Egzersiz tipinde düzen ve tutarlılık önemlidir”

Düzenli cardio egzersizi kalp kaslarınızı güçlendirerek size sağlıklı ve uzun ömürlü bir gelecek sunar. Ancak vücut her harekette olduğu gibi rutin bir cardio programına da alışarak daha az tepki göstermeye başlar. Düzenli egzersiz yapıyorsanız koşu bandı ve ‘interval training’ (egzersizin ritmini artırıp azaltır) kullanarak bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilir, daha az eforla aynı sonuca ulaşırsınız.

“Ağırlık çalışmaları zayıflamak değil, şekillenmek içindir”

Bir yanlış daha. Vücudun kalori yakımı, kas kütlesiyle doğru orantılıdır. Dolayısıyla ne kadar güçlü kas kütlesine sahipseniz o kadar kalori harcarsınız. Ağırlık egzersizleri kas kütlenizi güçlendirecek en doğru seçimdir. Bu, kadın için de erkek için de aynı. Hatta kadınların ağırlık çalışması, vücutlarında kas oranı daha az olduğu için çok daha faydalıdır.

“Ağırlık çalışmalarını bırakınca vücut çöker ve sarkar”

Bu, bir şehir efsanesi. Vücut geliştirme şampiyonasına hazırlanmıyorsanız, ağırlık çalışmalarını bıraktınız diye vücudunuz çökmez, gevşemez, sarkmaz. Sadece egzersiz yaptığınız sürece daha fit, dinç ve sıkı görünürsünüz.

Gelen Aramalar:


Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler