Buradasınız: Ana sayfa - Sağlık - Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte Mide Yanması

Mide yanması, mide asidinin yükselmesiyle oluşan rahatsız edici bir davranıştır. Midemiz ile yemek borusunda tek yönlü bir kapakçık vardır. Mide bulunan yiyeceklerin yukarı çıkması bu yüzden sadece kusma vb. durumlarda görülür.

Hamilelik durumlarında reflü (mide yanması) daha sık gerçekleşir. Bunun sebebi ise, hamile bayanların bu kapakçıkları gevşer ve yanma bu sebeple gerçekleşir.

Hamilelikte Mide Yanması

Gebelikte Mide Yanması

Az az, sık sık yiyin

Midenin dolululuk oranını arttırmamak ve bu mide asidinin seviyesini arttırıp yemek borusuna ulaşmasını engellemek için sık, ama az yemek yiyin. Midemiz yemekleri sindirebilmek için mide asidinden yardım alır. Yemek borusunun yapısı mide asidine de uygun olmadığı için, asit yemek borusuna ulaştığında yanmalar meydana gelir. Aslında hepimizin duyduğu “midem yanıyor” yanıyor cümlesinin sebebi de budur.

Yemek yedikten sonra yatmayın

Hamile kadınlar, yemek yedikten sonra hemen yatmamalıdır. Yatış pozisyonunda mide asidinin yemek borusuna yaklaşması daha kolaydır. Mide yanmasını engellemeye yardımcı olmak için bu teknik işe yaramaktadır.

Mide yanması durumunda neler yapılmalıdır?

Normal su ya da ılık su içilmesi işe yarayabilir. Midemize su ulaştığında, asit biraz daha etkisini azaltmaktadır. Bazı kişilerde süt de iyi gelmektedir. Eğer su ile acınızı az da olsa dindiremiyorsanız, süt içmeyi deneyebilirsiniz.

Mide yanmasını tetikleyen yiyecekler nelerdir?

Asitli içecekler, kahve, demli çay, bol yağlı yiyecekler, sigara, alkol, baharatlar mide yanmasını tetiklemektedir. Eğer süregelen bir ağrınız varsa, bu yiyecekleri olabildiğince azaltmalısınız. Hamile kadınlar ise sigara, alkol gibi şeylerin tüketimini tamamen bırakmalı, diğer yiyecekleri yemekten de vazgeçemiyorsa çok çok aza indirgemelidir.

Mide yanması nasıl geçer?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir. Eğer mideniz oldukça hassassa, mutlaka bir uzman hekime görünmeniz gerekmektedir. Sağlığınızı tehlikeye atmayan ufak yanmalarda da uzman hekime görünmeniz tavsiye edilir. Doktorlar genellikle zararsız ve antibiyotik olmayan anti-asit sağlayıcı maddelerle hazırlanmış emme ya da çiğneme tabletler vermektedir.

Hamilelikte Mide Yanması

Rennie Mide Çiğneme Tableti

Unutmamız gereken en önemli şey, bu tür durumlarda reçetesiz ilaç kullanmamaktır. Kendi sağlığımızı düşünmenin yanı sıra, bebeğiniz de gelişim sürecinde olduğu için en uygun tedaviyi uzman hekim ile birlikte belirlemelisiniz.


Etiketler:, , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler