Buradasınız: Ana sayfa - Sağlık - Kanseri yenenlere çocuk sahibi olma müjdesi

Kanseri yenenlere çocuk sahibi olma müjdesi

Yapılan araştırmalar, en sonunda olgun hale gelmiş bir yumurtayı dondurulmuş halden tekrar çözüldükten sonra döllenmenin mümkün olabileceğini gösterdi.
Çocuk sahibi olmak insanın ve kadının en doğal haklarından ve yaradılış gayelerinden biri. Fakat, bir kadın eğer genç yaşta kanser olursa, büyük ihtimalle yumurtaların hemen hemen hepsini kaybedebiliyor. Bu durumda da kadın, çok çaba sarf etmesine rağmen anne olma duygusunu tadamıyor. Ülkemizde ise sadece kanser ve benzeri gibi zorunluluk hallerinde, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği “sperm ve yumurta dondurma” işlemi kanser hastalığıyla boğuşan kadınların gelecekte çocuk sahibi olabilme umudu oluyor.

Kanseri yenenlere çocuk sahibi olma müjdesi
Kanseri yenenlere çocuk sahibi olma müjdesi

Yumurtalar tedaviden önce alınıyor

Gelişen teknoloji tıbbın her alanında kendini göstermesiyle beraber, kanser tedavisine başlamadan önce yumurta alınıyor ve donduruluyor. Bu işlemle beraber yumurta istenildiği kadar saklanabiliyor. Daha sonra hasta, çocuk sahibi olmak isterse tüp bebek yöntemi ile bu yumurtaları kullanabiliyor. Bu müjdeli haber ise binlerce kişinin umudu oldu.

Sadece kendinde kullanılabiliyor

Yapılan açıklamalarda, dondurma işlemi ile ilgili ülkemizde yasal sınırlamaların olduğu dile getiriliyor. Yumurta ve Sprem Bankacılığı‘ndaki yasaklamalar sebebiyle dondurma işleminin sadece tıbbi zorunluluklar halinde dondurulabiliyor. Bu dondurma işleminden sonra ise kişi yumurtayı sadece kendine uygulatabiliyor. Yani bu teknik, sadece kanser tedavisi olacak ve üreme fonksiyonlarını kaybedebilme riski bulunan kadınlarda uygulanabiliyor.

Döllenme için genç yumurta şart

Bazen yanlış bilinen bir gerçek var. Hamile kalmayı zorlaştıran en önemli faktör rahim yaşlanması değil, yumurta yaşlanması. Bu nedenle döllenme için genç yumurta gerekli. Bir kadın 30 yaşında yumurtasını dondurmak için işlem yaptırırsa, 40 yaşına dahi gelse o yumurta 30 yaşında kalıyor ve kadının hamile olma şansı ise çok fazla.


Etiketler:, , , , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler