Buradasınız: Ana sayfa - Sağlık - MAKYAJ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN KULLANIM SÜRELERİ

MAKYAJ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN KULLANIM SÜRELERİ

Her ürünün olduğu gibi, cilt bakım ürünlerinin ve makyaj malzemelerinin de son kullanım süresi var. Ürünleri kullanırken, süresi dolmuş ürünleri kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Süresi dolan ürünler, bazen etkisini az gösteriyorken, bazıları ise cilde zarar verebiliyor.

Açılan ürünlerin de son kullanma tarihi var

Yasa gereği ürünlerin son kullanım tarihleri ambalajların üzerinde belirtilmek zorunda. Son kullanım tarihinin yanı sıra, ürünün ambalajı açıldıktan sonra da belirli bir süre tüketilmek zorunda. Bu süre de PAO (Period After Opening) adıyla gösteriliyor. Ambalajı açılmış ürünlerin ise son tüketim tarihleri, içerisinde bulunan maddelere göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden muhakkak aldığınız ürünü kullanmaya başladıktan sonra, en son ne zamana kadar kullanmanız gerektiğine de dikkat edin.

MAKYAJ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN KULLANIM SÜRELERİ

MAKYAJ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN KULLANIM SÜRELERİ

PAO (Ürün açıldıktan sonraki kullanım süresi) nasıl anlaşılır?

Bu süresi sayılardan ve M harfinden oluşmaktadır. Ürünlerde gösterilişi değişik olabilir. Genellikle açılmış kavanoz kapağı görüntüsü vardır. Son tüketim süresi bu resmin içinde gösterilmektedir. Örneğin “6M” yazan bir ürün, açıldıktan sonra 6 ay içinde tüketilmelidir. M, mouth yani ay’ın kısaltmasıdır.

Hangi ürünler daha çabuk bozulur?

Ürün içeriğinde su baskın ise bu ürünün ambalaj açıldıktan sonraki tüketim süresi daha düşüktür. Çünkü su çabuk bakteri kazanabilen bir maddedir.

İşte ürünlerin ortalama PAO süreleri

Pudra bazlı ürünler: Bronzerlar, pudralar ve allıkları bu kategoride sınıflandırabiliriz. 12 ile 18 ay arasında değişiklik gösterebiliyor. Farlar ise açıldıktan sonra 6 ay içinde tüketilmeli.

Organik cilt bakım ürünleri: 6-8 ay. Bu tür ürünlerin içinde doğal yağlar ve özler bulunduğu için daha hassas bir yapıya sahip oluyor.

Ojeler: Ojelerin kullanım süreleri kalite seviyesine göre değişiklik gösteriyor. Ortalama süre ise 2 yıl.

Kapatıcı ya da sıvı fondöten: 6-12 ay.

Lip glosslar ve ruj: Genellikle 12 ay. Fakat ağızda uçuk varken kullanılan bu ürünlerin tekrar kullanılmaması öneriliyor.

Yüz kremleri, göz kremleri, nemlendiriciler, maske ve serumlar: 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Bu ürünlerin genellikle kullanımları cildin daha hassas bölümlerinde uygulanıyor. İrritasyon ve cilde zarar vermemesi açısından PAO sürelerine daha da özen göstermek gerekiyor.

Sıvı eye linerlar ve rimel: Ortalama 3 ay.

Dudak ve göz kalemleri: 2 ile 3 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

Parfüm ve kolonya: Ortalama 2 yıl.

Bu ürünlerin ambalajları açıldıktan sonraki kullanım süreleri kalitelerine ve markalarına, içindeki bulunan bileşenlere göre değişiklik gösteriyor. Kullandığınız ürün ile ilgili son tüketim tarihini, ambalajın üzerinden kontrol etmeyi unutmayın!


Etiketler:, , , , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler