Buradasınız: Ana sayfa - Genç Moda Takip - MODACILARDAN MEZUNİYET BALOSU ÖNERİLERİ

MODACILARDAN MEZUNİYET BALOSU ÖNERİLERİ

MODACILARDAN MEZUNİYET BALOSU ÖNERİLERİ18 yaşında olup da kafalarını en az ÖSS kadar çok meşgul eden bu soruyu kızlar adına modacılara sorduk. Yıldırım Mayruk, Alev Ciliv, Cemil İpekçi, Cengiz Abazoğlu ve Vakko’nun moda editörü Nil Uzun mezuniyet balosu için saç ve ten rengine, vücut yapısına göre en uygun kıyafet, aksesuvar ve saç önerilerini saydılar. Hepsinin ortak kararı “O gece mutlaka çok sade olmalısınız. Siyah elbiseden uzak durun. Makyajınızı hafif ve pastel tonlarda yapın. Saçlarınızı da doğal bırakın. Topuz ve lüleden kaçının” oldu.. Şimdiden iyi eğlenceler.

“Eğlenceyle noktalanacak bu gecede rahat bir kıyafet seçilmeli”

YILDIRIM MAYRUK
Mezuniyet pazarında, özellikle Uzakdoğu ya da Avrupa’dan ithal, abartılı, çok süslü, sentetik, aşırı dekolteli ve seksi giysiler büyük kentlerimizin bazı kesimlerinde sıkça tercih ediliyor. Bunu doğru bulmuyorum.
Esmer tenlerde daha açık ya da parlak, açık tenlerde ise daha pastel renkler son derece zarif kontrastlar yapabilir. Uçuşan, tül, organza ve şifon gibi kumaşlar tercih edilmeli, hafif bir makyaj yapılmalı. Bazen zarif bir çiçek onları daha iyi yansıtabilir. Böyle bir aksesuvar gençlik ve tazeliklerini gölgelemeyecektir.
Eğlenceyle noktalanacak gecede fonksiyonel, tekrar kullanılabilir, fazla öne çıkmayan ve kutlama mekanına uygun giysiler her zaman en akılcı seçim olacaktır.

“Klasik topuz ve bol spreyli saçlardan kaçının”

ALEV CİLİV
Bu sene mezuniyet için genç kızlara; ipek şifonlar veya saten kullanarak tasarlanmış diz altı veya uzun modeller tavsiye ediyorum. Aksesuvar bu yıl çok moda olduğu için boncuktan çiçekler veya elbisenin kendi kumaşından güller kullanılabilir.
Çok abartılı, canlı renklerdense sezonun gözdeleri olan pembe, pudra, bej, dore gibi seçenekler elbiseyi daha hoş gösterecektir. Esmerlere açık pembe, pudra veya yeşil; sarışınlara fuşya, pembe, dore; kumrallara da bal rengi veya tarçın tonlarını tavsiye ediyorum.
Saçlar doğal bırakılmalı. Klasik topuzlardan veya bol spreyli kaskatı saçlardan ve abartılı makyajdan kaçınılmalı. Pastel tonlarda bir makyaj tercih edilmeli.

“Clubber tarzını haute couture ile birleştirin”

CENGİZ ABAZOĞLU
Şu an yoğun bir tempoda mezuniyet törenlerine giysi hazırlıyorum. Kızlardan istediğim şey düz bir fön, çok hafif bir parlatıcı, minik bir göz makyajı. Makyaj çok önemli. Abartıya kaçmadan, sade, doğal güzelliklerini vurgulamalılar. Saçta da aynı şekilde gereksiz bukleler, lüleler olmamalı. Abartıdan uzak kalmalılar.
Ben mezuniyetlerde küçük kadınların ortada dolaşmasını istemiyorum. Clubber tarzını haute couture ile bütünleştirmelerini istiyorum. Davetten sonra herkesin muhakkak başka bir programı oluyor. Popüler eğlence yerlerine gidiliyor. Bu yüzden bazı kıyafetleri iki parça yapıyorum. Böylece üstlerini gecenin ilerleyen vakitlerinde bir jean’in üzerine giyerek spor hale dönüştürebiliyorlar.
Esmer tenlerde pembe, sarı, fıstık yeşilini çok seviyorum. Sarışınlarda da sarı renk iki sezondur çok hoşuma gidiyor. Onun dışında lavanta tonları, oranj da kullanabilirler. Kumrallar bu konuda çok şanslı. Onlarda çoğu renk güzel oluyor. Ama özel olarak pudra pembesi, pis fıstık yeşili, nil yeşili, turkuvaz çok güzel duruyor. Siyah bir kurtarıcıdır ama mezuniyet giysilerim arasında siyah hiç yok. Mezuniyet kıyafetinde dekolte çok hoşuma gitmez. Vücutla değil de giysiyle öne çıkmak daha hoş.
Kısa boylu ve kilolular daha çok korse tarzını tercih edebilirler. Bu sezon sıkça kullandım. O tarz giysiler insanı iki beden ufaltıyor. Basen varsa o bölgede mutlaka asimetrik bir hat kullanmalılar. Renk oyunu olabilir. İri göğüslere sahipse, göğüs dekoltesinde asimetrik kesim gözü yanıltır. Böylece bakış göğüse odaklanmaz.
Aksesuvar çok fazla sevmiyorum. Çok minik bir küpe olabilir. Bu sezon pabuçlara ağırlık verdim. Kesinlikle yüksek topuklu giymeliler. Hatta 17-18 pont olsun. Üzerleri taşlı pabuçları çok seviyorum.

“Seksi ve kadınsı kıyafetere yönelmek çok büyük hata”
Nil Uzun (Vakko moda editörü)
Mezuniyet kıyafeti seçerken düşülebilecek en büyük hata, çok ağır işlemeli, pullu, boncuklu veya çok seksi, kadınsı kıyafetlere yönelmektir. Bunların yerine mini elbiseler kullanılabilir. Uzun tuvaletlerde ise renk faktörünün üzerinde durulmalı, ağır işlemelerden kaçınılmalı. Her iki tarzda da kıyafetler sade tutulup çanta, ayakkabı ve takı gibi aksesuvarlarla çarpıcılık sağlanabilir.
Esmerler kırmızı, gece mavisi, beyaz, fuşya; sarışınlar kahve, altın tonları, siyah, nefti yeşil; kumrallar oranj, sarı, yeşil, turkuvaz gibi renkleri rahatlıkla taşıyabilir. Bacak dekoltesi, omuz ya da ufak bir sırt dekoltesi kıyafete şıklık katabilir.
Makyajda çok canlı renkler yerine taze görünümlerini çarpıcı kılacak natürel renkler tercih edilmeli. Önemli bir geceye katılmak için şart sayılan büyük topuzlar artık geçmişte kaldı. Elbiseler dümdüz fönlü bir saç ya da çok güzel toplanmış bir atkuyruğu ile tamamlanabilir.
Aksesuvarlar kıyafete uygun olmalı. Ufak bir gece çantası, dore ya da lame stiletto tipi ayakkabılar, ufak bir küpe ya da kolye o gece için idealdir. Örneğin kırmızı kıyafeti kırmızı çanta ayakkabı ile tamamlamak yerine gümüş rengi aksesuvarlar ile tamamlamak daha doğru olacaktır.

“Sırt dekoltesi bu yaşlarda güzel duruyor”

CEMİL İPEKÇİ
Ben 17 yaşındaki bir kızın çok dekolte giymesini sevmiyorum. Makyaj yapmasını hele hiç sevmiyorum. Sadece rimel sürsünler ve çok hafif bir parlatıcı kullansınlar. Saçlarını fönleyip ya da hafif toplayıp bırakmaları daha güzel bir hava veriyor.
Gelen kızlar sırt dekoltesi istiyor. Doğru bir istek çünkü sırt dekoltesi ancak o yaşta güzel duruyor.
Siyah renk isteseler de ben dikmiyorum. Giyebildikleri kadar renkli giyinsinler.
Artık Pamuk Prenses gibi kabarık elbiseli kıyafetler kalmadı. Gelenlere iki parça kıyafet yapmayı tercih ediyorum. En azından büstiyerini başka bir etekle ya da jean’le giyebilir. Masrafa giriyorlar, sonra da kullansınlar.
Kısa boyluysa bile en fazla 15 pont topuklu ayakkabı yapıyorum. Boyu normalse topuk boyunu en fazla 9 pont öneriyorum. Topuklar sivri olmamalı. Yürüyemiyorlar çünkü.
Esmer tenliyseniz canlı renkler giyin. Fuşya, fıstık yeşili, portakal ya da somon rengini yakıştırıyorum. Sarışınlara da bu renkler çok yakışıyor. Ama gençler siyah ve kemik renginden kaçmalılar. Buğday tenli ve kahverengi saçlılara ise yeşilin bütün tonları çok yakışır.
Kısa boylu ya da şişman olanlar iki parça değil tek parça elbise giymeliler. İçlerine sutyen giymeleri için askılarını biraz daha kalın tutsunlar. Kalın bacaklılara yırtmaç güzel olmaz. Arkadan belki hafif bir kuyruk bırakabilirler. Basene kadar oturtup basenden sonrasını düz bıraksınlar. Onları uzun gösteren bir işleme yapılması lazım. Aşağı doğru gitgide koyulaşan renkler ya da iki tarafı koyu elbiseler göz aldatır.
Hakiki takı sevmiyorum. Sahte takılardan taksınlar. Küçük bir küpe ya da sahte boncuklu bir şey iyi olabilir. Çünkü onların gençlikleri zaten bir mücevher gibi.
Ayakkabıda ise taş seviyorum. Kitsch ayakkabılar daha güzel. Ayakkabı neşeli olmalı

Mezuniyet balosu için giyim önerileri
Heyecanla beklenen mezuniyet baloları geldi çattı. Bu özel gecenin kâbusu ‘Ne giyeceğim?’ derdini kolaylaştırmak için önerilerimize kulak verin…

1- Size sorum mezuniyet gecesiyle ilgili olacak. Bu yıl ne tür elbiseler moda? Fikir verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
20’li yıllara döndüren fırfırlı ve kabarık elbiseler çok moda Sezonun öne çıkan trendlerinden biri fırfır. Etek ya da kol detaylarında fırfırlar çok moda. Siz de 20’li yılların görüntüsünü yansıtan fırfırlı bir elbise seçebilirsiniz. Ayrıca siyah-beyaz ikilisi gece elbiselerinde çok moda. Ancak size önerimiz siyah ağırlıklı bir elbise seçmektense, beyaz ağırlıklı giyinmeniz. Yaşınız daha genç olduğu için siyah rengini ileri yaşlara saklayın! Moda olan bir başka ayrıntı da kuş tüyü. Gece elbisesini daha da sevimli hale getiren tüy detaylı elbiseler, tam sizin yaşınıza göre. Tüy yerine püskül detayları da yine moda. İşleme ve pul, bu sezon yine gözde. Düz renk pullu bir elbise giyebileceğiniz gibi 80’lerin retro stilini renkli pullu bir elbiseyle de yansıtabilirsiniz. Şifon, tabii gece elbiselerinin en çok kullanılan ve tercih edilen kumaşı. Ama saten kumaşı da göz ardı etmeyin çünkü yeni sezonda çok moda. Yazı en güzel yansıtan çiçek desenleri, özellikle çok iri olarak yeni sezonda çok var.

Mezuniyet gecesinde uzun elbise giyilir diye bir kural yok 2- Uzun zamandır lise mezuniyetinde giyeceğim kıyafete karar vermeye çalışıyorum ama hâlâ kararsızım ve sizden yardım istiyorum. Uzun bir kıyafet giymek şart mı yoksa mini de giyebilir miyim? Önerilerinizi bekliyorum.
Mezuniyet gecesi için kıyafet krizini sizin gibi birçok kişi yaşıyor, o yüzden içinize sinen kıyafeti bulana kadar aramaya devam edin. Bu, sizin en önemli anılarınızdan birisi. Trendler ne olursa olsun mutlaka kişisel tarzınızı da göz ardı etmemeniz gerektiğini unutmayın. Bu özel gece için uzun giyeceksiniz diye de bir kural yok. Yaşınızı da göz önünde bulundurursak mini bir elbise bu gece için çok uygun olacaktır. Herkesin uzun giyeceğini de düşünürseniz, mini seçiminizle cesaretinizi de ortaya koyabilirsiniz. Pastel tonlar kadar canlı renkler de bu sezon çok moda. Fuşya, elektrik mavisi ya da yeşil bir mini elbiseyle gecenin yıldızı siz olabilirsiniz. .

Saç ve makyajda sadeliği tercih etmelisiniz 3- Mezuniyette giyeceğim elbiseye karar verdim ancak saç ve makyaj konusunda kararsızım. Uzun saçlarım var, sizce nasıl yaptırmalıyım?
Kıyafetiniz nasıl olursa olsun, saç ve makyaj konusunda sade olmalısınız. Yaşınızın da gerektirdiği sadeliği mutlaka korumalısınız. Hele elbiseniz abartılı bir modelse kesinlikle doğal saç modellerini seçin ve makyaj yapmayın. Sadece süreceğiniz hafif parlatıcı bir ruj yeterli olacaktır. Saçların doğal bırakılması çok önemli bir detay. Kuaförden yeni çıkmış görüntüsü veren bukleler ve abartılı topuzdan uzak durun.

4- Mezuniyet gecesi için kıyafetimin çok abartılı olmasını istemiyorum ama genellikle mağazalarda abartılı kıyafetler görüyorum. Siz ne önerirsiniz? Sade bir şey seçersem çok mu sıradan olurum?
Çok gösterişli olmanıza gerek yok, önemli olan tarzınıza uygun elbiseyi seçmeniz Mezuniyet gecesinde tarzınızdan ödün vermemeniz çok önemli. Eğer abartılı bir kıyafetle kendiniz gibi olamayacaksanız mutlaka daha sade tasarımlar seçmeniz gerek. Ayrıca herkes abartılı giyiyor diye sizin de öyle giyme zorunluluğunuz yok! Sade bir elbise seçerek aksesuarlarınızla kıyafetinizi konuşturabilirsiniz. Ama kesinlikle siyah renkten uzak durun. Uçuşan şifon ya da saten bir elbiseyi, sade ve doğal bir saçla tamamlayarak çok hoş olmak elinizde. Aksesuar olarak canlı bir çiçeği bile saçınıza takabilirsiniz. Böylece yazı çok da güzel yansıtırsınız. Hollywood yıldızlarının kırmızı halı davetlerindeki sadeliğini unutmayın! Kendinizi içinde rahat hissedeceğiniz elbiseyle en güzel siz olacaksınız.

5- Esra Hanım, mezuniyet kıyafetini alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Hem göğüs hem bacak dekoltesine sahip bir elbise, mezuniyet için uygun değil Mezuniyet kıyafetinizi seçerken aceleci davranmayın. Sezonun trendlerine uygun bir elbise seçebileceğiniz gibi kendi stilinizi de yansıtan bir elbise giymeniz gerektiğini sakın unutmayın. Vücudunuzun en beğendiğiniz yerini öne çıkartabilirsiniz, ancak bunu yaparken de çok dekolteye kaçmamanız gerekir. Eğer bacaklarınızı beğeniyorsanız mini bir elbise seçebilirsiniz. Ama hem mini hem göğüs dekoltesi olan bir kıyafet mezuniyet gecesine uygun olmayacaktır. Bütçenizi belirledikten sonra arayışa geçin. Bir gece giyeceğiniz kıyafete bütçenin çok üzerine çıkarak paralar saçmayın. Eğer elbisenizi bir mağaza zincirinden almayı düşünüyorsanız, bu elbiseyi kendinize göre yorumlamayı unutmayın çünkü bir arkadaşınızla pişti olma şansınız çok yüksek… Aksesuarlar böyle özel gecelerde kıyafetiniz kadar önemlidir. Tamamlayacağınız aksesuarlarla kıyafetinizi bambaşka bir havaya sokabilirsiniz. Bütün gece ayakta olacağınızı düşünerek ayakkabınızın rahatlığına da önem verin!

Gelen Aramalar:


Etiketler:, , , , , , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler