Buradasınız: Ana sayfa - Sağlık - Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Topuklu ayakkabılar hemen hemen her kadının vazgeçilmezleri arasındadır. Doğru kombineler ile tamamlanmış topuklu ayakkabılar ise giyimi daha da zevkli hale getirmektedir. E bir de cıvıl cıvıl renkler eklendi mi, işte tam da o zaman daha da vazgeçilmez hale gelir. Eğer topuklu ayakkabılar hakkında ufak tüyolar ve bilgiler almak istiyorsanız, mutlaka bu yazımızı okuyun.

Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Uzun süreli topuklu ayakkabı giyiminden uzak durun!

Yürürken ve ayakta dururken, ayağa ve topuklara uygulanan kilo vücudumuzun yaklaşık olarak 5 katı ağırlığına denk gelmektedir.  Bu da ağırlığımızın 5 katı daha fazla yük anlamına gelir. Ayaklarımız dengeyi sağlayabilmek adına bu yükü 5 farklı noktaya dağıtır. Fakat topuklu ayakkabılarda bu biraz değişebilir. Çünkü topuklu ayakkabının tasarımı itibariyle yük ayağımızın önüne biner ve dengeli dağılmış olmaz. Uzun süreli giyimlerde ise ayağımızın fizyolojik düzeni bozulabilir. Topuklu ayakkabılar ayak fizyolojisini bozduğu gibi, omurgaya da zarar verebilir.

En büyük ayak problemi “parmak deformitesi”

Dar ya da ayak kısmının önüne doğru darlaşan ayakkabılar parmağın eklem yapısını bozabiliyor. Eklem yapısı bozulan parmaklarda çekice benzer bir görüntü oluşuyor. Bu da doğal ayak ve parmak yapımızı etkiliyor. Eklem bozulmalarından kaynaklı ayak ağrıları meydana geliyor. Bu hastalıkla karşı karşıya kalanların sebebi ise ayak ucuna doğru darlaşan topuklu ayakkabılar gösteriliyor.

Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Parmak Deformitesi

Uzun topuklu ayakkabılardan kaçının!

Uzmanlara göre, ideal ayakkabının topuğu 4 santimetreyi geçmemeli. Uzun topuklu ayakkabılar omurgaya ve ayaklara zarar verebiliyor. Uzun topuklu ayakkabı giyiyorsak da, bunu çok sık tekrar etmemeliyiz!

Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Topuklu Ayakkabı Zararları

Ayakkabı seçimlere dikkat edin

Ayakkabı seçimlerinde dar, parmak uçları, dar burunlu ve sert tabanlı olmamasına dikkat edin. Ayaklarımız doğal şeyler arıyor. Yani onunla en iyi uyumu sağlayabilecek ayakkabıyı. Bunların yanı sıra lastikli, naylon ya da sentetik çoraplar da önerilmiyor.

Güzel görünmek adına giyilen topuklu ayakkabılar, uzun süreli sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden giyime özen gösterirken, mutlaka sağlınızı da göz önünde bulundurun.


Etiketler:, , , , , , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler