Buradasınız: Ana sayfa - Sağlık - Yeni diyet trendi: Clean Eating

Yeni diyet trendi: Clean Eating

Yemeye ara vermeden yapılan birçok diyeti daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu seferki yeni gözde diyet, Holywood yıldızlarının da dilinden düşmüyor. Dünya’nın en iyi oyuncularının yer aldığı Holywood’un da gözdesi olan bu diyet nedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Bu diyeti incelemeye başlamadan önce bir şeyi aklınızdan çıkarın: Aç kalmak.

“Aç kalarak değil, uzak durarak” bu diyet kolaylıkla her yaşta uygulanabiliyor. Ünlü oyuncu Cameron Diaz, “Bu diyette aç kalayım, günde 1 öğün yiyeyim, şu besin grubundan uzak durayım gibi bir şey yok. Günde 5 öğün yiyerek de bu diyeti uygulayabiliyorsunuz.” diyor.

Yeni diyet trendi: Clean Eating

Clean Eating Diyeti

Günde 5 öğün yiyerek diyet yapmak biraz garip gelebilir. Aslında durum çok basit: Fast food, cips, pizza, bisküvi vb., yani işlenmiş gıda ile dolu, yiyeceklerden uzak durmak. Mümkün olduğunca bu yiyecekleri yemememiz gerek. ” Ekmek Faydalımıdır yoksa Zararlımı? ” makalemizde detaylı paylaşımları görebilirsiniz.

 

Clean diyeti yapanların ayda 7 kilo, 3 ayda 15 kilo vermek gibi bir gayeleri yok. Onların tek amacı sağlıklı beslenmek! Çünkü kısa süreli uygulanan ve bolca yasaklı gıda olan diyetlerde, bir kaç ayda onlarca kilo verebiliyorsunuz, ama bu bir süre sonra sizin için çekilmez oluyor ve verdiğiniz kiloları misliyle geri alıyorsunuz. Hem de metabolizma zarar görüyor.

Sabah kahvaltılarını es geçmeyin

Günde 5 öğün yemek dedik. 5 öğünün açılımı 3 ana, 2 ara. Sabah kahvaltısı ise ayrıca dikkat edilmesi gereken öğün. Güne zinde başlamak, vücudun doğru çalışmasını sağlamak için kahvaltı büyük ihtiyaç. Bu öğün atlandığı zaman vücut kendi döngüsünü sağlayabilmek için yeterli enerjiyi elde edemiyor.

Clean Diyeti‘nde uzak durulması gereken gıdalar;

  • Alkol
  • %100 olmayan meyve suları ve asitli içecekler
  • Abur-cubur diye nitelendirilen yiecekler, tatlı, pizza, dondurma, bisküvi, çikolata. Bu ürünlerin besin değeri az, fakat kalorisi yüksektir.
  • Suni şeker bulunan ürünler
  • Fabrikasyon gıdalar
  • Trans ve doymuş yağ içeren ürünler
  • Beyaz un ve şeker içeren işlenmiş gıdalar

Bu ve benzeri vücudumuza zarar veren tüm ürünlerden kaçınmamız gerek. Tamamen vazgeçemiyorsak da, en aza indirgemek diyetin en önemli başlangıcı. Yazımızın başında yemeyi bırakmadan diyet demiştik. Şimdi bu ürünleri bir kenara atmak da ne diyebilirsiniz. Fakat bunlar yiyecek değil, bünyemize verdiğimiz zararlardır. Bu yüzden yemek kategorisine maalesef girmiyor.

Bu diyette tam tahıllı ürünler tüketin!

Clean Eating diyetinde tercih edilmesi tavsiye edilen ürünler arasında arpa, esmer buğday, esmer pirinç, yulaf, darı, tam buğday ve tam tahıl ekmekleri, makarna ve krakerler, bulgur, yulaf kepeği yer alıyor.

Rafine tahıllardan kaçının!

Standart makarna, beyaz pirinç, mısır gevreği, unlu yiyecekler (kurabiye, bisküvi vb.), buğday ekmeği ve beyaz ekmek, kuskus gibi rafine tahıllı ürünlerin tüketimini azaltın ve tam tahıllı gıdalara yönelin.

Bu diyeti uygularken en çok tercih edilmesi gereken ürünler ise, brokoli, pancar, kayısı, elma, enginar, fasulye ve baklagiller, yaban mersini, muz, avokado, kuşkonmaz, kabak, buğday özü, kiraz, karnıbahar, brüksel lahanası, havuç, chia tohumu, yumurta, bitter çikolata, kızılcık, balık, sarımsak, keten tohumu, yoğurt, üzüm, karalahana, kivi, yeşil çay,  şeftali, ananas, mango, mantarlar, kuruyemiş, yulaf, papaya, zeytinyağı, portakal, limon, domates, karpuz, ıspanak, pazı, kinoa, nar, bal kabağı, tatlı patates gibi yiyecekler.

Öğünlerinizde yukarıda bahsedilen gıdalardan oluşturulmuş yemekler yerseniz, işte o zaman Clean Eating‘i uygulamış oluyorsunuz. Bunları 3 ana öğün, 2 yan öğün şeklinde günde 5 kere yemenize izin var! Hem kilo verin, hem de sağlıklı beslenin.

Güzellik Sırları” hakkında daha detaylı bilgi edinmek için önceki konularımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu diyet hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.

Son Eklenenler